Nadpotliwość

Nadpotliwość to stan, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu (niepotrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu). Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opieramy na subiektywnym odczuciu pacjenta.

Pacjenci dotknięci problemem nadpotliwości, prawie stale mają wilgotne ręce, stopy i okolice pod pachami. Nadpotliwość może w znacznym stopniu ograniczyć normalne funkcjonowanie, często bywa wręcz krępująca.

Problemy związane z nadpotliwości nie kończą się na kłopotach natury higienicznej i estetycznej. Nadpotliwość niesie też czasem poważne skutki społeczne. Dotknięci nią ludzie, zwłaszcza w młodym wieku, izolują się od otoczenia, zamykają się w sobie, unikają kontaktów towarzyskich. Ten problem może przeszkadzać w nawiązywaniu znajomości, przyjaźni oraz w karierze zawodowej. Bywa i tak, że w konsekwencji prowadzi do depresji.

Leczenie nadpotliwości

Obecnie najskuteczniejszą metodą terapii są iniekcje z Botoksu.

Botoks blokuje funkcję nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu.

Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 4-6 miesięcy. Po tym okresie należy powtórzyć terapię Botoksem, w celu utrzymania efektu terapeutycznego na kolejne miesiące.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości. Zabieg polega na podaniu płytko, śródskórnie, do każdego wcześniej oznaczonego na skórze miejsca, małej ilości toksyny botulinowej.

Większość pacjentów określa bolesność zabiegu jako niewielką lub umiarkowaną ale osoby bardziej wrażliwe na ból mogą zostać znieczulone. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć.

Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach i utrzymuje się kilka miesięcy, w niektórych przypadkach nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.