Przyczyny powstawania zmian trądzikowych
Trądzik to najczęstsze schorzenie skóry wieku młodzieńczego. Zmiany trądzikowe poza twarzą pojawiają się często również na dekolcie, plecach, ramionach.
Przyczyną powstania trądziku jest nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych, oraz ich zatykanie poprzez rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten nasila nadmierna produkcja łoju, który jest pożywką dla bakterii beztlenowych. Ich namnażanie się powoduje powstawanie stanu zapalnego. Dużą rolę w rozwoju zmian trądzikowych odgrywają hormony płciowe.
Leczenie trądziku
Celem leczenia trądzika jest zmniejszenie łojotoku, zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu mieszkowemu, zahamowanie rozwoju bakterii i stanu zapalnego skóry.
W leczeniu trądziku stosuje się antybiotyki, gdzie dużą skuteczność wykazują tetracykliny, erytromycyna (Davercin), klindamycyna (Dalacin C), minocyklinę. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, zwykle przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe. W ciężkich postaciach choroby stosuje się leki zawierające13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podaje się je zwykle przez 3-5 miesięcy.
Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku (Zincteral). W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy.
Wszystkie preparaty muszą być dobrane indywidualnie a ich przyjmowanie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju trądzika, objawów chorobowych, a także od wieku i płci pacjenta. Leczenie należy rozpocząć w jak najwcześniejszym stadium choroby aby zapobiec formowaniu się blizn potrądikowych.
Niewłaściwa pielęgnacja cery oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, często są przyczyną pogorszenie się zmian trądzikowych i braku skuteczności terapii trądzika.
Zabiegi dla skór trądzikowych
Zabiegi kosmetologiczne mają za zadanie poprawę ogólnego wyglądu stanu skóry trądzikowej i zahamowanie powstawania stanów zapalnych. Należy jednakże pamiętać o konieczności wykonania serii zabiegów i stosowania się do wskazań zaproponowanych na konsultacji. Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę z tendencją do trądziku, tym mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień i blizn pozapalnych, których leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Dobre wyniki w zapobieganiu nawrotom trądzika dajeregularne oczyszczanie skóry za pomocą peelingów medycznych i mikrodermabrazji. Za bardzo skuteczną w leczeniu zmian trądzikowych uważa się obecnie kurację laserową, po której najszybciej obserwuje się korzystne efekty, zarówno lecznicze jak i kosmetyczne.