Trądzik młodzieńczy

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych

Trądzik to najczęstsze schorzenie skóry wieku młodzieńczego. Zmiany trądzikowe poza twarzą pojawiają się często również na dekolcie, plecach, ramionach.

Przyczyną powstania trądziku jest nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych, oraz ich zatykanie poprzez rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten nasila nadmierna produkcja łoju, który jest pożywką dla bakterii beztlenowych. Ich namnażanie się powoduje powstawanie stanu zapalnego. Dużą rolę w rozwoju zmian trądzikowych odgrywają hormony płciowe.

Leczenie trądziku
Celem leczenia trądzika jest zmniejszenie łojotoku, zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu mieszkowemu, zahamowanie rozwoju bakterii i stanu zapalnego skóry.
W leczeniu trądziku stosuje się antybiotyki, gdzie dużą skuteczność wykazują tetracykliny, erytromycyna (Davercin), klindamycyna (Dalacin C), minocyklinę. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, zwykle przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe. W ciężkich postaciach choroby stosuje się leki zawierające13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podaje się je zwykle przez 3-5 miesięcy.

Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku (Zincteral). W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy.

Wszystkie preparaty muszą być dobrane indywidualnie a ich przyjmowanie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Wybór metody leczenia zależy od rodzaju trądzika, objawów chorobowych, a także od wieku i płci pacjenta. Leczenie należy rozpocząć w jak najwcześniejszym stadium choroby aby zapobiec formowaniu się blizn potrądikowych.

Niewłaściwa pielęgnacja cery oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, często są przyczyną pogorszenie się zmian trądzikowych i braku skuteczności terapii trądzika.

Zabiegi dla skór trądzikowych

Zabiegi kosmetologiczne mają za zadanie poprawę ogólnego wyglądu stanu skóry trądzikowej i zahamowanie powstawania stanów zapalnych. Należy jednakże pamiętać o konieczności wykonania serii zabiegów i stosowania się do wskazań zaproponowanych na konsultacji. Im wcześniej zaczniemy dbać o skórę z tendencją do trądziku, tym mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień i blizn pozapalnych, których leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Dobre wyniki w zapobieganiu nawrotom trądzika dajeregularne oczyszczanie skóry za pomocą peelingów medycznych i mikrodermabrazji. Za bardzo skuteczną w leczeniu zmian trądzikowych uważa się obecnie kurację laserową, po której najszybciej obserwuje się korzystne efekty, zarówno lecznicze jak i kosmetyczne.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to zespół objawów zapalenia skory o różnej etiologii.

Trądzik różowaty pojawia się najczęściej pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Umiejscowiony jest głównie w okolicach nosa i sąsiadujących częściach policzków. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest rumień pojawiający się na policzkach, nagłe czerwienienie skóry. Głównymi objawami są zmiany naczyniowe takie jak rumień lub teleangiektazje. Dodatkowo pojawia się mocno wyróżniające, sinoczerwone zabarwienie nosa i przyległych części policzków. W ujściach mieszków włosowych tworzą się grudki i krosty. U mężczyzn może nastąpić przerost guzowaty całego nosa.

Przyczynami powstawania trądziku różowatego są najczęściej: predyspozycje genetyczne, nadciśnienie tętnicze, niektóre choroby układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne.

Czynniki, które nasilają objawy w/w schorzenia to:
– wpływ ciepła (gorące napoje, potrawy)
– czynniki pogodowe (wiatr, słońce, niska temperatura)
– pikantne potrawy i alkohol
– stres
– korzystanie z sauny i zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne.

Również niektóre kosmetyki mogą działać zbyt drażniąco na skórę, wzmacniając występowanie schorzenia m.in. : alkohol etylowy, alkohol benzylowy, glikol propylenowy, laurylosiarczan sodu, alfa-hydroksykwasy.

Przy rozpoznanym trądziku różowatym należy zrezygnować z używania mydeł i zbyt silnych detergentów i toników alkoholowych.

Równie ważne jest używanie odpowiednich preparatów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB. Wysokość SPF powinna wynosić powyżej 15, a według niektórych źródeł najbardziej odpowiedni jest SPF nie mniej niż 30. Przy doborze wysokości filtra należy uwzględnić prowadzony tryb życia i indywidualne narażenie na działanie słońca.

Leczenie miejscowe
W leczeniu miejscowym trądziku różowatego najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające metronidazol w stężeniu 0,5-2%, które w zależności od typu i wrażliwości cery stosujemy w postaci żelu lub kremu. Polecane są również preparaty zawierające antybiotyki (tetracyklinę, klindamycynę lub erytromycynę).

Zabiegi proponowane w przypadku skóry z trądzikiem różowatym:
Naświetlanie przy użyciu lasera, IPL – z programem przeznaczonym do skóry z trądzikiem różowatym.

Skóra z przebarwieniami

Przyczyny powstawania przebarwień
Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do samoistnego pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym. Dodatkowymi elementami, które wzmacniają ryzyko wystąpienia zmian pigmentacyjnych są: stosowanie doustnej antykoncepcji, stosowanie zastępczej terapii hormonalnej, ciąża, okres menopauzy, choroby wątroby, zaburzenia miesiączkowania, zapalenia przydatków, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy, stosowanie niektórych leków, działanie substancji fitotoksycznych lub fotoalergizujących, znajdujących się w lekach lub kosmetykach.

Pigmentacja ma najczęściej postać brązowych plam występujących na czole, policzkach, nosie, rzadko na żuchwie, a w skrajnej postaci, może dochodzić do przebarwień w formie pasów w środkowej części twarzy. Barwnik zwykle znajduje się w naskórku, ale zdarzają się przebarwienia skóry właściwej i postacie mieszane. Poziom na którym jest najwięcej barwnika melaminowego, ma ważne znaczenie prognostyczne co do skuteczności zabiegów.

Profilaktyka
Podstawą zapobiegania przebarwieniom jest ochrona przeciwsłoneczna polegająca na ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosowaniu kremów z filtrem chroniących przed UVB i UVA (wysokość filtra musi być dobrana odpowiednio do fototypu skóry i intensywności promieniowania). Należy pamiętać, że filtr nałożony na skórę utrzymuje skuteczność przez ok. 2 godziny, po tym czasie konieczna jest jego ponowna aplikacja.

Zabiegi dla skór z przebarwieniami
Peeling glikolowy – rozjaśnia pigmentację skóry.
Cosmelan / Dermelan – najbardziej skuteczny zabieg medyczny w redukcji przebarwień.
IPL – skutecznie usuwa łagodne zmiany pigmentacyjne

Skóra z problemami naczyniowymi

Teleangiektazje czyli rozszerzone naczynia krwionośne, są jedną z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się.

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry twarzy tzw. rumień, który z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek.

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń to m.in.:
– przewlekła i długotrwała ekspozycja na słońce
– zbyt częste korzystanie z solarium
– wiatr
– duże wahania temperatur
– duża wilgotność
– stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt
u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja).

Teleangiektazje można podzielić na pierwotne, związane najczęściej z zespołami wrodzonymi, oraz wtórne (nabyte), będące wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry i chorób ogólnoustrojowych.

Leczenie miejscowe

Wybór metody leczenia zależy od rozległości i umiejscowienia zmian
Należy jednakże pamiętać o konieczności wykonania serii zabiegów i stosowania się do wskazań zaproponowanych na konsultacji.
Zabiegi proponowane w przypadku skóry ze zmianami naczyniowymi to zamykanie naczyń krwionośnych metodą IPL lub przy użyciu lasera.

Skóra dojrzała

Po 35 r.ż. na skórze coraz wyraźniej widoczne są cechy typowe dla cery dojrzałej takie jak zmarszczki oraz znaczna utrata jędrności i elastyczności. Zmienia się kolor, pojawiają się plamy przebarwieniowe, teleangiektazje, a także różnego rodzaju wypryski.

Skóra dojrzała wymaga łagodnych kosmetyków zawierających aktywne składniki, które mogą potencjalnie przywrócić jej utracony blask. Podstawowym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji jest krem nawilżający na dzień zawierający filtry UVB i UVA o wyższym stopniu ochrony to jest optymalnie 15 SPF. Wieczorem należy stosować krem regeneracyjny.

Pomocne będą również kremy zawierające retinoidy, czyli pochodne witaminy A.
Kolejną grupą związków pomocnych w pielęgnacji cery dojrzałej jest witamina C czyli kwas askorbinowy. Wpływa na syntezę włókien kolagenowych w skórze i aktywność antyoksydacyjną. Delikatnie rozjaśnia skórę i zmiany przebarwieniowe.

Zabiegi dla skóry dojrzałej

Zabiegi medycyny estetycznej mają za zadanie poprawę ogólnego wyglądu skóry dojrzałej, wzrost jej napięcia, elastyczności i wygładzenia zmarszczek. Należy jednakże pamiętać o konieczności wykonania serii zabiegów i stosowania się do wskazań zaproponowanych na konsultacji.

– mikrodermabrazja;
– peelingi do skóry dojrzałej – przywracają jędrność i blask;
– fotoodmładzanie – zabieg laserowy stosowany przy skórze tracącej jędrność, z drobnymi przebarwieniami, naczynkami i zmarszczkami;
– botox – redukcja zmarszczek mimicznych;
– kwas hialuronowy – redukcja bruzd nosowo – wargowych, powiększanie ust, wypełnienie zmarszczek w okolicach ust;
– mezoterapia – dogłębne odżywienie skóry dojrzałej, poprawa jędrności i owalu skóry twarzy;

Zabiegi dobierane są indywidualnie podczas konsultacji lekarskich. Wybór metody uzależniony jest od kondycji skóry oraz potrzeb i oczekiwań pacjenta. Dla uzyskania jak najlepszego efektu liftingującego, często stosuje się tzw. techniki łączone. Wówczas bądź jednoczasowo lub w odstępach czasu, stosuje się kilka metod medycyny estetycznej w następujących po sobie sekwencjach terapeutycznych.

Rozstępy

Rozstępy, są to przebiegające równolegle, wrzecionowate pasma cienkiej, pomarszczonej skóry, początkowo wyniosłe, następnie ulegające zanikowi. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuciem świądu, rzadziej pieczenia i bólu.

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej. Ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka te tworząc uporządkowaną sieć, nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.

Na powstawanie rozstępów najbardziej narażone są
– kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią
– osoby z nadwagą
– nastolatki w okresie dojrzewania
– osoby o częstych wahaniach wagi
– osoby przyjmujące leki steroidowe
– osoby będące wielokrotnie na dietach redukujących
– osoby z predyspozycjami genetycznymi.

Podstawowe wytyczne do profilaktyki rozstępów:
– unikanie częstych i zbyt gwałtownych wahań wagi
– dieta, zapewniająca odpowiednią do zapotrzebowania podaż składników pokarmowych, witamin i mikroelementów
– stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających oraz systematyczny masaż.

Zabiegi na rozstępy

  • Mikrodermabrazja
  • Mezoterapia z użyciem specjalnie dobranych mieszanek preparatów regenerujących
  • Zabiegi laserowe
  • Peelingi medyczne

Zabiegi dobierane są indywidualnie w zależności od stanu powłok skórnych, aktualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Cellulit

Cellulit czyli “skórka pomarańczowa” to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Występuje razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry ud, bioder, kolan, pośladków, ramion i sutków. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, czasami bolesne.

Przyczyny powstawania cellulitu:
– nadmiar estrogenów
– predyspozycje genetyczne
– zmiany hormonalne w okresie ciąży i menopauzy.
– siedzący tryb życia
– złe nawyki żywieniowe (dieta zbyt bogata w tłuszcze i węglowodany)
– otyłość
– zażywanie środków hormonalnych
– hormonalna terapia zastępcza
– stres, bezsenność, depresja
– nadmierne opalanie
– częste gorące kąpiele
– palenie papierosów
– częste spożywanie alkoholu
– zażywanie dużej ilości środków przeciwbólowych
– noszenie obcisłych ubrań


Profilaktyka

Poprawienie ukrwienia skóry poprzez pobudzenie mikrocyrkulacji w komórkach w celu przyspieszenia eliminacji produktów przemiany materii.
Pobudzenie lipolizy czyli rozkładu tłuszczu, którego efektem jest uwolnienie z komórek tłuszczowych wolnych kwasów tłuszczowych.

Leczenie
Najskuteczniejszym zabiegiem medycyny estetycznej w walce z cellulitem jest mezoterapia – aplikacje mieszanek substancji pobudzających metabolizm tkanki tłuszczowej, poprawiających jędrność i konsystencję skóry, usuwających nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic objętych schorzeniem.

Wszystkie zabiegi na cellulit są skuteczne jedynie w serii zabiegów. Jeżeli podejmujemy walkę z cellulitem, musimy pamiętać o systematyczności i zastosowaniu się do wytycznych wskazanych na konsultacji lekarskiej.

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza to nowoczesna metoda medycyny estetycznej, polegająca na bezoperacyjnej redukcji tkanki tłuszczowej. W tym celu w miejsca objęte problemem nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej, wstrzykuje się fosfatydylocholinę. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda aby pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, głównie z obszarów, gdzie pomimo stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych, nadmiar tłuszczu nie uległ redukcji.

Zabiegi wykonujemy w serii od 1 do 3, w odpowiednich odstępach czasu wskazanych przez lekarza przeprowadzającego zabieg.

Po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie okolic poddanych zabiegowi oraz przejściowe dolegliwości bólowe (zazwyczaj do 2-3 dni po przeprowadzeniu zabiegu). Sam zabieg charakteryzuje się średnią bolesnością, nie wymaga również specjalnego znieczulenia.

Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest terapią odchudzającą, a jedynie redukującą nadmiar tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała.

Zabieg może być przeprowadzany na następujących obszarach:
– pośladki
– ramiona
– biodra
– boki pleców
– brzuch oraz podbrzusze
– podbródek
– zewnętrzne i wewnętrzne partie ud.

Łysienie

Nadmierna utrata włosów jest częstym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn Główną przyczyną łysienie mężczyzn jest nadmierna reakcja mieszków włosowych na męski hormon płciowy – testosteron. U kobiet, poza problemami związanymi z gospodarką hormonalną, do nadmiernej utraty włosów przyczyniają się okres po przebytej ciąży i karmieniu piersią, niewłaściwie zbilansowana dieta, odchudzanie, stres, przebyte choroby.

W medycynie estetycznej podstawowym zabiegiem w leczeniu łysienia jest mezoterapia. Jest to zabieg, w którym za pomocą cienkiej igły wprowadzane są do skóry owłosionej głowy substancje lecznicze. Zabieg ten pobudza procesy regeneracyjne w skórze i włosach.

– minoksidyl – preparat poprawiający krążenie w skórze głowy. Posiada on udowodnione działanie pobudzające odrost włosów
– pantotenian wapnia
– preparaty zawierające krzem organiczny
– koktajle, w skład których wchodzą witaminy, nukleotydy, minerały itp.

Zabieg mezoterapii należy powtarzać w seriach, gdyż tylko systematycznie przeprowadzane zapewniają skuteczność stosowanej terapii.

Nadpotliwość

Nadpotliwość to przykra dolegliwość, która polega na nadmiernej produkcji potu.
Problemy związane z nadpotliwością nie kończą się na estetyce i trudnościach w organizacji codziennego życia. Nadpotliwość niesie często poważne skutki społeczne. Dotknięci nią ludzie izolują się od otoczenia, unikają kontaktów towarzyskich. Ten problem może przeszkadzać w nawiązywaniu znajomości, przyjaźni oraz w karierze zawodowej.

Leczenie nadpotliwości
Obecnie najskuteczniejszą metodą terapii są iniekcje Botoksu, który powoduje blokadę działania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Zapobiega to wydzielaniu przez nie potu przez 6-12 miesięcy. To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda. Wg statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający. Dzieje się tak u 20% pacjentów i tym pozostaje stosowanie antyperspirantów.

Redukcja blizny

– peeling medyczny
– mikrodermabrazja
– mezoterapia (zabieg polega na ostrzykiwaniu blizny substancjami indukującymi regenerację naskórka, np. preparatem Conjonctyl, czy Plinest
– laseroterapia
– w przypadku blizn tworzących dołki na skórze (np. blizny potrądzikowe) stosujemy również wypełnianie i unoszenie z użyciem kwasu hialuronowego

Odmładzanie dłoni

Podstawową przyczyną złego wyglądu dłoni u osób w średnim wieku i starszych jest zanik tkanki podskórnej. Skóra na dłoniach staje się cienka i wiotka. Wypełnienie tkanki podskórnej za pomocą kwasu hialuronowego powoduje, że dłonie wyglądają dużo młodziej. Zabieg jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu, w związku z czym jest prawie bezbolesny. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około rok.

Uzupełnienie objetości dłoni z użyciem kwasu hialuronowego wpływa również na stan skóry. Skóra staje się bardziej nawilżona, ma ładniejszy koloryt, jest bardziej elastyczna.
Fotoodmładzanie przy użyciu IPL w bardzo silnym stopniu poprawia kolor dłoni (likwiduje przebarwienia) i zwiększa napięcie skóry.

Kolejną cechą dłoni starzejących się są przebarwienia skóry. Dzięki zabiegom peelingów medycznych i mikrodermabrazji dłonie uzyskują jaśniejsze i bardziej jednolite zabarwienie. W przypadku uporczywych plam, trudnych do usunięcia za pomocą wyżej wymienionych zabiegów, można zastosować Cosmelan.

Zabiegi dla mężczyzn

Zabiegi lecznicze i kosmetyczne w gabinecie MEDJUS, uwzględniają odmienne potrzeby i wymagania męskiej skóry.

Znacznie grubsza skóra mężczyzny boryka się z innymi problemami zdrowotnymi, kosmetycznymi i estetycznymi, niż skóra kobiet, stąd wymaga nieco odmiennej pielęgnacji dostosowanej do specyficznych potrzeb, stosowania odmiennych preparatów zarówno pod względem składników jak i konsystencji.

Skóra mężczyzn jest grubsza o 25% od skóry kobiet.

Skóra mężczyzn jest bogatsza we włókna kolagenu i elastyny, jest więc bardziej jędrna i elastyczna niż skóra kobiet. U mężczyzn proces starzenia rozpoczyna się później natomiast postęp jest znacznie szybszy, w wyniku czego pojawia się duża ilość zmarszczek.

pH skóry mężczyzn jest bardziej kwaśne: od 4.5 do 5

Skóra mężczyzn jest bardziej tłusta. Mężczyzna częściej boryka się z takimi problemami jak: trądzik, wypryski, czy też rozszerzone pory.

Golenie także źle wpływa na kondycję skóry: niszczy film hydrolipidowy, co zmniejsza naturalną barierę ochroną skóry i prowadzi do przesuszenia, przy goleniu często dochodzi do skaleczeń i podrażnień skóry a także pod wpływem codziennego golenia skóra staje się cieńsza i podrażniona, a jej naciąganie sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Produkty dla mężczyzn powinny:
– zawierać składniki zmiękczające, nawilżające, odżywcze, reminarelizujące i łagodzące
– zawierać składniki ochronne głównie przed promieniowaniem UVA UVB
– posiadać właściwości przeciwzmarszczkowe
– przeciwdziałać niekorzystnym skutkom golenia zarostu
– wspomagać odbudowę komórkową oraz odbudowę płaszcza hydrolipidowego.

Zabiegi medycyny estetycznej
– mezoterapia
– mikrodermabrazja
– peelingi chemiczne
– bezoperacyjne usuwanie tkanki tłuszczowej
– bezoperacyjne modelowanie kształtu twarzy
– epilacja (usuwanie zbędnego owłosienia)
– wypełnianie zmarszczek
– botox
– zabiegi przeciwdziałające nadmiernemu wypadaniu włosów

Zabiegi kosmetyczne
dotleniające, oczyszczające, odżywcze, złuszczające, zmiękczające, relaksujące

Poradnictwo i kompleksowe kuracje odchudzające

Dobre samopoczucie, wspaniały wygląd, szczupła sylwetka, sprawność fizyczna oraz zdrowie organizmu w znacznym stopniu zależy od tego jak się odżywiamy.

Prawidłowo skompensowana dieta powinna być dopasowana indywidualnie do potrzeb każdego człowieka, a jej skład uzależniony jest od wielu czynników.

Udzielając porad z zakresu dietetyki, należy dla każdego dobrać indywidualny sposób odżywiania, niosący korzyści zdrowotne i dietetyczne.

Racjonalna dieta opiera się na właściwym łączeniu produktów, doborze odpowiednich składników które różnią się w zależności od aktualnego stanu organizmu, płci, wieku, współistniejących schorzeń, rodzaju wykonywanej pracy i oczekiwań pacjenta. Uwzględnia ona także sezonowość produktów, a także gusta smakowe każdego z nas.

Dobrze dobrana dieta to nie tylko rodzaj spożywanych produktów, to także umiejętność ich łączenia, przygotowania, przyprawiania oraz przestrzeganie odpowiednich pór spożywania posiłków.

Bardzo istotnym elementem w procesie redukcji masy ciała jest dobre nastawienie psychiczne, wiara we własne siły, determinacja i wsparcie otoczenia.
W gabinecie MEDJUS otrzymasz indywidualnie dobraną do Twoich potrzeb dietę. Otrzymasz także wskazówki i instrukcje ułatwiające zdrową, skuteczną i trwałą redukcję masy ciała.